Державний бюджет 2014: основні показники і ризики для України

В грудні 2013 року стали відомі основні параметри фінансового плану країни — Кабмін вніс до парламенту доопрацьований проект державного бюджету на 2014 рік. У майбутньому році уряд очікує зростання ВВП на 3%. Доходи бюджету закладені на рівні 392,4 млрд. гривень, витрати – 447,3 млрд. гривень, граничний дефіцит становить 59,5 млрд. гривень, або 3,6% ВВП.

Надходження від приватизації держмайна плануються на рівні 17 млрд. гривень. Обсяг міжбюджетних трансфертів, які надаються з держбюджету місцевим бюджетам, передбачений в сумі 128,4 млрд. гривень. Бюджетний комітет має намір подати законопроект на розгляд Ради за скороченою процедурою вже в січні 2014 року.

З позитивних змін: більше ресурсів отримають місцеві бюджети — на 15 млрд. гривень, у порівнянні з 2013 роком. Всього інвестиційний ресурс для соціально-економічного розвитку територій в наступному році складе майже 16 млрд. гривень, також 1 млрд. гривень виділяється на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт високоспеціалізованих медичних установ.

На наступний рік МВФ прогнозує номінальний ВВП України в розмірі 1486 млрд. гривень, що на 167 млрд. менше бюджетного прогнозу в 1653 млрд. гривень. Така різниця формує прихований дефіцит бюджету на 2014 рік. На думку експертів, потенційний дефіцит, з урахуванням дефіциту НАК «Нафтогаз України» в майже 15 млрд. гривень, складе близько 134 млрд. гривень, або 9% від реального очікуваного ВВП. За мірками важкої економічної ситуації в світі і Україні, зокрема такої, бюджет виглядає нереалістичним, вважають експерти.

Показник надходжень від приватизації на рівні 17 млрд. гривень також виглядає досить оптимістично. Наприклад, в 2013 році від приватизації бюджет розраховував отримати 10,9 млрд. гривень, але фактично надійшло близько 1 млрд. гривень. «Словом, картина в 2014-му буде майже такою ж, як і в 2013-му. Тільки наступного року будемо «гуляти» вже на російські кредити», — констатує Дмитро Боярчук, директор CASE-Україна.

Дефіцит доведеться закривати залученням нових боргів і емісією гривні або наприкінці року переглядати витрати бюджету. Уникнути ж коливання курсу гривні допоможуть тільки багатомільярдні надходження іноземної валюти у вигляді прямих іноземних інвестицій або зростання цін на продукцію українського експорту зернових і чорні метали.

Парламент також скорегував параметри податкового законодавства. Верховна рада заморозила до 2015 року зниження ставки ПДВ з 20% до 17% і знизила ставку податку на прибуток на 2014 рік з 19% до 18% замість раніше передбачених Податковим кодексом 16%.

Останнє послаблення навряд чи матиме принциповий вплив на бізнес. «Цей податок фактично стягується, виходячи з внутрішніх нормативів податкової залежно від розміру підприємства, виду діяльності, обороту: спробуйте тільки не виконати цей норматив або показати збитки… І кому яка різниця, яка ставка податку», — говорить Дмитро Боярчук. Крім того, з 2013 року цей податок стягується офіційно авансом, і в сумах не менших, ніж за аналогічний період минулого року. «А як враховується різниця, якщо підприємство перестало отримувати прибуток — поки неясно», — зазначає експерт.

Також стали відомі попередні показники виконання бюджету 2013 року — їх повідомив представник Мінекономіки, уточнивши, що ці дані актуальні на 19 грудня 2013 року. По найбільш вагомим джерелам податкових надходжень відзначається недобір на рівні 5-7%. Обсяг збору акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів може скласти 24,6 млрд. гривень. Недобір по відношенню до плану — 5,2% , або 1,3 млрд. гривень.

Виконання плану з податку на прибуток прогнозується на рівні 93,4%, недоотримані бюджетом — 4,3 млрд. гривень. Недобір з податку на доходи фізичних осіб — близько 0,5 млрд. гривень. Найбільш складна ситуація з ПДВ: у 2013 році дохідна частина державного бюджету може недоотримати 13,7 млрд. гривень внутрішнього ПДВ і 16,5 млрд. гривень ПДВ за імпортними операціями. Загальна сума доходів держбюджету 2013 року, за попередньою оцінкою, складе близько 94,7% від плану. По загальному фонду держбюджету недоотримані доходи оцінюються в 17 млрд. гривень.

Зручна квартира на добу в Україні: добова оренда квартир на сайті «Клуб Оренди» від господаря.

Источник: Forbes.ua

Обсуждение на Facebook