Основні помилки фізичної особи підприємця в Україні

Стаття буде цікава підприємцям на єдиному податку 1, 2 і 3 групи, так як більшість підприємців України допускають елементарні помилки, а саме: неправильний вибір КВЕД, відсутність первинних документів і нерозуміння різниці між готівковим і безготівковим розрахунком.

Помилка: Неправильний вибір КВЕД

Перша, і одна з важливих помилок підприємців — це неусвідомлений підхід до вибору КВЕД. Багато хто не припускають, що від вибору КВЕД можуть залежати майбутні штрафи. Перед вибором КВЕД, підприємцям, які планують працювати на спрощеній системі, слід знати, які обмеження щодо видів діяльності діють на єдиному податку.

Дозволені види діяльності для єдиного податку:

— для I групи: роздрібний продаж товарів нa ринках і / або предоставлeніе побутових послуг населенню (список цих послуг дивіться в пп. 291.7 ПК).
— для II групи: надання послуг, в тoм числі побутових (список цих послуг дивіться в пп. 291.7 ПК), платникам єдиного податку та населенню, виробництво / продаж товарів, діяльність у ресторанному господарстві.
— для III групи: будь-які види діяльності, крім заборонених на єдиному податку.

Поширені помилки при виборі КВЕД

1. Неправильне трактування своєї діяльності.

Підприємець вказує ЯК торгує (через інтернет, через магазин, з лотка …), але не вказує НІЖ торгує (одягом, взуттям …), або навпаки.

2. Нерозуміння різниці опт і роздріб.

Оптова торгівля — сфера підприємницької діяльності з придбання і відповідного перетворення товарів для наступної їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам підприємницької діяльності з метою подальшого продажу.

Роздрібна торгівля — сфера підприємницької діяльності з продажу товарів або послуг безпосередньо кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.


«ПРОФИ КАРГО СЕРВИС» — профессионал в сфере ВЭД, логистики и таможенно-брокерских услуг. Источник: http://proficargo.com.ua

3. Не вказано КВЕД, за яким буде здійснюватися діяльність.

Отримання доходу від невизначеного виду діяльності може призвести до втрати права застосовувати спрощену систему. Крім того, платники єдиного податку 1 і 2 групи додатково з такого доходу зобов’язані сплатити єдиний податок за ставкою 18%, а на 3 групи за ставкою 10% або 6%. Якщо при реалізації товару в накладній вказується окремо плату за товар і окремо за послугу доставки товару, то слід подбати про наявність КВЕД з транспортування. Краще перестрахуватися, і внести на всякий випадок КВЕДи, за якими існує хоч якась можливість отримання доходу. Кількість КВЕД, за якими може працювати підприємець — необмежена!

Наведемо приклад правильного вибору КВЕД в деяких випадках:

Виготовлення меблів

31.01 Виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі;
31.02 Виробництво кухонних меблів
43.32 Установлення столярних виробів
16.23 Виробництво інших дерев’яних будівельних конструкцій і столярних виробів
16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння

Помилка: Відсутність первинних документів

Фізична особа — підприємець, згідно п.2 ст.55 Господарського кодексу України є суб’єктом господарювання, тому на нього поширюються його норми. Згідно ч. 8 ст.19 Господарського кодексу України всі суб’єкти господарювання зобов’язані вести первинний облік результатів своєї діяльності.

Незважаючи на те, що підприємець не зобов’язаний вести бухгалтерський облік та сплата єдиного податку не залежить від наявності первинних документів, жодна законодавча норма не звільняє єдинщиків від обов’язку мати первинну документацію. Відповідно до пунктів 16.1.5 і 85.4 Податкового кодексу співробітники податкової служби вправі вимагати первинні документи при проведенні перевірок.

Дохід підприємця і види діяльності підприємця підтверджують наступні первинні документи:

— Банківська виписка;
— Товарний чек;
— Розрахункові квитанції;
— Фіскальні чеки касового апарату.

При отриманні оплат «готівкою» за товар або послугу, підприємець повинен виписати товарний чек або розрахункову квитанцію, які підтверджують отримання готівкових коштів.

Якщо дохід отриманий по розрахунковому рахунку (безготівковий розрахунок), то додаткових платіжних документів з отримання доходу підприємець не виписує. Досить наявності оригіналу банківської виписки. Роздруківки з клієнт-банку недостатньо. Потрібно, щоб у підприємця був оригінал виписки, підписаний оператором банку. Таку виписку підприємець надає на перевірку.

При наданні послуг повинен бути оформлений акт послуг, який підтверджує, які саме послуги, і на яку суму надані.


Эксклюзивно в Киеве — мебель на заказ дешевле чем в магазине. Акции и подарки! Недорого и комфортно от www.mebly.kiev.ua!

Помилка: Нерозуміння різниці між готівковим і безготівковим розрахунком

Готівковий розрахунок — це розрахунок з використанням готівки шляхом передачі з рук в руки;
Безготівковий розрахунок — розрахунок, при якому грошові кошти перераховуються на розрахунковий або картковий рахунок і не передаються «з рук в руки».

У Книгу підприємця записується як готівкові так і безготівкові надходження (дохід) підприємця. У разі якщо безготівкові розрахунки не потрапляють до Книги доходів, вони не відображаються і в звітності, а значить вважаються неоприбуткованою виручкою підприємця. Штраф за неоприбутковану виручку може досягти 100% від розміру такої суми!

З 01.07.2015 р для 3 групи і з 01.01.16 р для 2 групи підприємці повинні в обов’язковому порядку використовувати РРО при роботі з готівкою. Увага! Якщо річний дохід не перевищує 1 млн. грн. (ця сума включає в себе як готівку так і безготівкові розрахунки), то РРО використовувати НЕ потрібно. Штраф за роботу без РРО, при перевищенні 1 млн. грн. на рік — 100% від оприбуткованої виручки!

Обсуждение на Facebook